TYDZIEŃ EKOLOGICZNY W EKONOMIKU

 

 

18. - 20. kwietnia 2011 w naszej szkole obchodziliśmy Święto Dnia Ziemi oraz Tygodnia Ekologicznego. Tradycyjnie w te dni nasza szkoła zmienia się w istny las. Tym bardziej było, w tym roku, ponieważ tematem tegorocznego Tygodnia Ekologicznego był „LAS – struktura i funkcjonalność”. Chcieliśmy podłączyć się pod tegoroczny temat, wyznaczony przez ONZ jako Międzynarodowy Rok Lasów.

Rozpoczęliśmy w poniedziałek wystawą galerii pt. „Drzewa naszych lasów”. Kolorowe plansze obrazujące najpiękniejsze drzewa występujące m.in. w Polsce. Równocześnie w bibliotece można podziwiać wystawę nt. Psów. Dwa tygodnie przed rozpoczęciem świętowania ekologicznego ogłoszony został w naszej szkole konkurs fotograficzny pt. “Las jest w nas”, na który napłynęło 33 prace spośród 12 uczestników. Pragnę przypomnieć, że ten konkurs jest dwuetapowy, na etapie szkolnym wyłoniono zwycięzcę, którym jest Monika Kudas z klasy IITE2 z pracą pt. „zacisze”.  Drugi etap Ogólnopolski polega na przesłaniu maksymalnie trzech prac przez jednego uczestnika wywołanych na papierze w formacie 15x21, do końca kwietnia. Czasu więc za wiele nie zostało.

Głównym dniem Tygodnia Ekologicznego był wtorek, to właśnie wtedy w sali nr 5 odbywały się główne konkurencje klas. W tym roku konkurencje zostały opracowane również na temat lasów.

Poszczególne konkurencje dla klas:

1. Strój ekologiczny – w tym roku motywem przewodnim są wszelkiego rodzaju kolorowe kwiaty, zachęcamy również do wykorzystania jakichkolwiek materiałów ekologicznych.

2. Hasło ekologiczne – każda klasa przygotowuje okrzyk lub krótki wierszyk związany z tematem ochrony środowiska.

3. Zaprezentowanie i omówienie krótkiej prezentacji przygotowanej przez klasę (do 5 min.). Tematem prezentacji jest las.

4. Quiz ekologiczny – dwóch przedstawicieli z klasy muszą odpowiedzieć na zadane pytania.

5. Rozpoznawanie symboli ekologicznych występujących na opakowaniach.

6. Rozpoznawanie zwierząt po wydawanym odgłosie – jedna osoba z klasy wychodzi na środek i wydaje dźwięk zwierzęcia, które wylosowała.

 

We wtorek w szkole zrobiło się naprawdę kwiatowo. Rywalizacja jak rok temu była ogromna, a klasy przygotowały się rewelacyjnie. Kwiatowe stroje, hasła ekologiczne, odgłosy zwierząt, symbole ekologiczne, itp., nie stanowiły dla naszych uczniów problemu. Do konkursu przystąpiło 12 klas naszej szkoły. Kolejność klas wraz ze zdobytymi punktami, przedstawia się następująco:

 

MIEJSCE

KLASA

PUNKTY

1

2 TE1

100

2

1 TE1

92

3

2 TH

83

4

1 TOR

81

4

1 TE2

81

6

3 TH

78

7

2 TE3

77

8

3 TE2

71

9

1 LO

69

10

2 TE2

63

11

3 TE1

53

12

1 TE3

36

 

Zwycięzcami, i zarazem „MISTRZAMI EKOLOGII” została klasa 2 TE1, drugie miejsce i miano „LEŚNYCH SKARZTÓW” wywalczyła klasa 1 TE1, natomiast trzecie miejsce i miano „POCZĄTKUJĄCYCH PRZYRODNIKÓW” wywalczyła klasa 2 TH.

Na zakończenie święta w środę wręczono zwycięzcom słodkie upominki, najlepsza klasa zdobyła również certyfikat o niepytaniu. Delegacje klas zostały zaproszone na piękny film obrazujący codzienne życie fauny i flory, pt. „Rytmy natury w Dolinie Baryczy” Artura Homana, wybitnego fotografa przyrody, jak również ostatnio mierzącego się z filmem przyrodniczym, z ogromnymi sukcesami. Uważam, że jest to jeden z najlepszych filmów przyrodniczych ostatnich lat, jaki został nakręcony w Polsce. Młodzież po obejrzeniu tego filmu, również była tego samego zdania.

To już koniec świętowania przyrody w naszej szkole w tym roku szkolnym, teraz już tylko pozostaje wybierać się do lasu i na żywo obserwować piękno przyrody. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego Tygodnia Ekologicznego, tj. Paniom Dyrektor: Monice Czuwarze, Agnieszce Szkolak, za ogromną pomoc w ocenianiu konkurencji i za całokształt. Paniom Bibliotekarkom: Grażynie Grodowskiej i Marzenie Bojanowskiej za przygotowanie wystawy o psach, Pani Małgorzacie Szczurek za opracowanie pytań do quizu i za dobre słowo, Pani Agacie Rogóż za kolorowe kwiaty porozklejane po całej szkole, ale przede wszystkim Drogim Uczennicom, Kamili Gzyl, Sonii Kłak, Katarzynie Machejko, Martynie Koprowskiej z klasy ITE1, Beacie Myrt, Ani Ostrowskiej, Marcie Jaros za ogromne serce i pasję z jaką wykonują powierzone im obowiązki. To właściwie One były Autorkami tego pięknego święta. Bardzo serdecznie dziękuję. Do zobaczenia za rok.

Łukasz Lesiów

lukaszlesiow@wp.pl

 

Więcej zdjęć w galerii.