KLASA 2 TE2 NA SPOTKANIACH TEATRÓW JEDNEGO AKTORA

 

 

25. listopada 2010 klasa 2 TE2 uczestniczyła w pokazie spektakli „Miłka” i „Piaskownica” realizowanych w ramach Spotkań Teatrów Jednego Aktora.

„Miłka” to spektakl zainspirowany „Piaskownicą” Michała Walczaka. Krzysztof Grabowski odgrywa w nim relację między chłopczykiem i dziewczynką w piaskownicy. Jako osobowość aktorska jest wiarygodny i ciekawy. Operuje lalką Batmana, czyli zabawką, i poduszką, która uosabia koleżankę z piaskownicy Miłkę. Samo wczuwanie się w perypetie komiksowej i filmowej postaci Batmana jest również ironicznym uśmiechem w stronę kultury popularnej, łatwej i wszechobecnej. Monodram wyróżnia się dobrym scenariuszem i dobrą grą aktorską. Momentami jest naprawdę zabawny.” (Karolina Tomczak, Gazetka Festiwalowa WROSTJA).Spektakl został nagrodzony na 38. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu w 2009 roku.

Drugi spektakl adaptacji, reżyserii, i opracowaniu muzycznym Stanisława Melskiego przedstawił Wsiewłod Czubaszenko w języku rosyjskim. Bohaterami „Piaskownicy” są Protazy, zafascynowany Batmanem, symbolem popkultury i nowoczesnego świata, i Miłka chodząca ze swoją szmacianą lalką. Chłopak uważa, iż piaskownica należy tylko do niego, bawi się w niej w zabijanie i ratowanie ludzi - jak Batman. Natomiast dziewczynka jest cicha i spokojna. Nieopatrznie wchodzi na terytorium Protazka naruszając ustalony przez niego regulamin. Nieoczekiwanie zakochują się w sobie, a sztuka pokazuje kolejne etapy rozwijającego się uczucia. Postać Miłki rosyjski aktor kreuje w naszej wyobraźni. Precyzyjnie utrzymuje siłę dwoistości tego dramatu osadzonego w dziecięco - dorosłości. Jest to dramat chłopca - mężczyzny, który wypadł poza społeczność. Nie potrafi nawiązać prawdziwego kontaktu z drugim człowiekiem. Wsiewłod Czubenko nie gra ani chłopca, ani mężczyzny. Bardzo subtelnymi środkami pokazuje człowieka zawieszonego w próżni, niedojrzałego emocjonalnie. Nie ośmiesza swojego bohatera, tylko momentami w humorystyczny nawet sposób pokazuje, do czego prowadzi zamknięcie się w swoim świecie. Nawet rodzące się uczucie nie było w stanie wyrwać jego bohatera z tego zaklętego kręgu samotności.”(Krzysztof Kucharski, „Polska Gazeta Wrocławska”)

 

Joanna Markiewicz