CERTYFIKAT EKOLOGICZNY DLA EKONOMIKA

 

 

28. maja 2010 w gmachu Politechniki Warszawskiej miało miejsce uroczyste wręczenie certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej (I etap) oraz certyfikatu Zielonej Flagi (II etap), podczas IX. Ogólnopolskiej Konferencji Szkoły dla Ekorozwoju.

Nasza szkoła w tym roku dołączyła do elitarnego grona szkół z całej Polski, którym bliska jest ekologia i ochrona środowiska. Jesteśmy pierwszą szkołą w powiecie świdnickim, która podjęła trud tego przedsięwzięcia. Otrzymaliśmy certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej, który jest certyfikatem o randze ogólnopolskiej. Jest to pierwszy krok w dążeniu do bycia prawdziwie ekologiczną szkołą. W przyszłym roku będziemy starać się o Zieloną flagę, czyli certyfikatu międzynarodowego. Inicjatorami idei tworzenia szkół ekologicznych w Polsce jest Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, dzięki której coraz więcej szkół w Polsce osiąga światowy poziom edukacji ekologicznej. W tym roku wręczono 170 szkołom te wyróżnienia. W sumie w Polsce takimi certyfikatami wyróżniono ok. 600 szkół.

Aby otrzymać tytuł świadomych ekologicznie, szkoły muszą przedstawić ciekawy projekt dotyczący ochrony środowiska i propagowania postaw proekologicznych, a następnie sumiennie go realizować. Mogą to być różne działania, od recyclingu po oszczędzanie wody i energii – wyjaśnia Rafał Serafin, prezes Fundacji Partnerstwo dla Środowiska przyznającej eko-wyróżnienia.

Kapituła tegorocznego Konkursu, w skład której weszli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej, firm Toyota, Cadbury, Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja, i innych, postanowiła także wyróżnić nagrodą specjalną szkołę w Burkina Faso – współpracującą z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska. Wyróżnienie odebrał dyrektor rolniczego gimnazjum „Laberthonniere” z Burkina Faso, który opowiedział o szkole, którą stworzył. Gimnazjum to znacznie różni się od znanych nam szkół. Uczniowie College „Laberthonniere” oprócz standardowych lekcji języka francuskiego, matematyki czy chemii zdobywają praktyczną wiedzę na temat technik uprawy roślin i hodowli zwierząt - w tym celu przy szkole wybudowano chlewnię i owczarnię (dzięki wsparciu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska i polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych). Szkoła w Burkina Faso to coś więcej niż tylko szkoła – jej rolą jest nie tylko edukacja młodzieży, ale także aktywizacja społeczności lokalnych oraz wychowanie młodego pokolenia, które przyczyni się do rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

Patronat honorowy nad konferencją objął Minister Środowiska Andrzej Kraszewski, Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, Prezes NFOŚiGW Jan Rączka, Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Mazowiecki Kurator Oświaty Karol Semik.

W imieniu Dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomicznych i własnym pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyłączyli się do tego pięknego dzieła. W szczególności uczennicom: Beacie Myrt, Annie Ostrowskiej, Marcie Jaros z klasy 1 TE1 oraz Ich rodzicom.

 

Monika Czuwara i Łukasz Lesiów

 

 

Więcej zdjęć tutaj

Zdjęcia – Łukasz Lesiów