„JAK SZUKAĆ LEGALNEJ PRACY SEZONOWEJ W DANII I HOLANDII?”

 

 

19. marca 2009 klasa 3 TE1 uczestniczyła wraz z nauczycielem Alicją Synowską w spotkaniu nt. „Jak szukać legalnej pracy sezonowej w Danii i Holandii?”. Organizatorami spotkania, które odbyło się w Domu Nauczyciela w Świdnicy, byli Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu, Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy i EURES- Europejskie Służby Zatrudnienia.

 

 

Jednym z głównych sposobów podjęcia pracy sezonowej w Danii jest aplikowanie poprzez stronę internetową - www.seasonalwork.dk

Seasonal Work in Denmark” pośredniczy w znalezieniu pracowników do różnorodnych prac, z których najważniejsze to:

- zrywanie-zbiór truskawek, kukurydzy, jabłek, gruszek, grochu, sałaty i cebuli,

- cięcie roślin ozdobnych,

- praca w szkółkach roślin.

Większość prac odbywa się na świeżym powietrzu, część z nich wymaga siły fizycznej.

Niektóre z prac są wynagradzane w systemie akordowym, inne w godzinowym. Praca w wymiarze 37 godzin tygodniowo. Średnio można zarobić 14 euro/godzinę. Praca często rozpoczyna się od godziny 5.00! W większości przypadków pracownik otrzymuje zatrudnienie na czas określony.

Do pracy można wybrać się wspólnie we 2-3 osoby po wcześniejszym zgłoszeniu ich na formularzu rejestracyjnym.

W miesiącach letnich pracodawca zapewnia odpłatnie zakwaterowanie w obozie namiotowym lub domkach kempingowych z zagwarantowanym zapleczem sanitarnym - dostępem do kuchni, toalety i łazienki. Przy dłuższych kontraktach, pracodawca pomaga zazwyczaj w znalezieniu mieszkania lub odpłatnie udostępnia mieszkanie.

O zatrudnienie w charakterze pracownika sezonowego najłatwiej będzie ubiegać się osobom które:

- znają język angielski,

- mają od 18 do 45 lat

- mają doświadczenie w pracach rolniczych, ogrodniczych lub w leśnictwie.

Przepisy prawne dotyczące pracy i pobytu są takie same zarówno dla prac sezonowych jak i dla wszystkich innych.

 

 

Jeśli spełniasz wymagania, a Seasonalwork.dk posiada wolne miejsca pracy, to skontaktuje się z Tobą. Osoby przyjęte do pracy przed wyjazdem z kraju otrzymują umowę o pracę.

 

 

Strona umożliwia rejestrację i stworzenie swojego profilu wraz z CV. Pracodawcy poszukujący kandydatów do prac sezonowych mają możliwość przeszukiwania profili i kontaktowania się z kandydatami telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Na stronie mogą się rejestrować osoby w wieku 18 lat i powyżej. Przyjętym językiem komunikacji jest angielski. Informacje powinny być precyzyjne i zgodne z prawdą.

Zatrudnienie sezonowe w Holandii jest również realizowane w ramach agencji pracy tymczasowej - te wiarygodne posiadają znak jakości RIA lub SNA.

 

 

Po zarejestrowaniu się i wypełnieniu formularza na podany w rejestracji adres e-mail otrzymasz potwierdzenie rejestracji z loginem oraz hasłem. W każdej chwili możesz na stronie poprawić swoje dane.

Za pośrednictwem strony aplikujemy do prac:

- praca w szklarniach

- praca na farmach zwierząt

- praca w sadach, praca w polu

- praca przy grzybach

Okres zatrudnienia: od wiosny do jesieni w zależności od rodzaju pracy. Pracodawca pomaga zazwyczaj w znalezieniu mieszkania lub odpłatnie je udostępnia.

Pozwolenie na pracę nie jest wymagane w przypadku obywateli Polski. Pozwolenie na pobyt jest wymagane w przypadku osób, które chcą pozostać w Holandii powyżej trzech miesięcy.

 

Pracy można również poszukiwać za pośrednictwem EURES. Służby te zostały powołane przez Komisje Europejską, aby wspierać mobilność pracowników na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). W dyspozycji EURES znajdują się oferty pracy z krajów Europy skierowane do wszystkich obywateli EOG. Można je znaleźć na portalu: www.eures.europa.eu, jak również na stronie: www.eures.dwup.pl

Alicja Synowska

 

W informacji wykorzystałam materiały prezentowane na spotkaniu i opracowane przez DWUP w Wałbrzychu.

A. Synowska