DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

 

 

15. marca 2007 uczniowie klas pierwszych TE1, TE2 i TH2 uczestniczyli w ogólnopolskim programie „Dzień przedsiębiorczości”. Wzięli oni udział w kilkugodzinnych praktykach w wybranych przez siebie zakładach pracy pod opieką pracownika-opiekuna. W sumie w dniu tym uczestniczyło osiemdziesięciu naszych uczniów.

Do programu zaprosiła Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, której jestem szkolnym koordynatorem, współpracując z panią pedagog Jadwigą Wróblewską.

Program ten organizowany jest już po raz czwarty przy współpracy Kancelarii Prezydenta RP, a honorowy patronat objął Lech Kaczyński, Prezydent RP.

Uczniowie odbyli jednodniowe praktyki w wybranych przez siebie miejscach pracy m. in. niedużych rodzinnych firmach, komendzie straży pożarnej, gimnazjach, bankach, starostwie, biurach rachunkowych, bibliotekach, sklepach, zakładach fryzjerskich, fotograficznych, kosmetycznych. Zapoznali się z pracą na wielu stanowiskach pracy.

Dało to młodym ludziom możliwość przyjrzenia się danej profesji „od podszewki” i tym samym zweryfikowania ich wyobrażeń z rzeczywistością. Mieli oni także szansę na pozyskanie informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu.

Uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu przeżyli wyjątkowo pożyteczną lekcję przedsiębiorczości, nawet wówczas, gdy okazało się, że wybrane miejsce pracy nie sprostało ich oczekiwaniom. W przyszłym roku szkolnym z większą pewnością siebie udadzą się więc na praktyki zawodowe.

Wszystko to powoduje, że projekt ten sprzyja podejmowaniu przez uczniów trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Uczniowie będą również mogli wziąć udział w konkursie na fotoreportaż obrazujący ich „Dzień Przedsiębiorczości’, a być może, jako autorzy najlepszego fotoreportażu będą zaproszeni na Galę Przedsiębiorczości do stolicy, czego im życzę.

 

Po powrocie do szkoły podzielili się ze mną swoimi wrażeniami i odczuciami. Okazało się, że są dobrymi obserwatorami. Zwracali uwagę na wiele aspektów pracy - na podejście pracowników do swoich obowiązków, na trudności w wykonywaniu pracy, na atmosferę pracy, na porządek na miejscu pracy, sposób obsługi klientów itp. Bardzo sumiennie podeszli do wykonywania powierzanych im bieżących zadań. Poczuli smak zmęczenia, chociaż pracowali tylko kilka godzin. Między innymi powiedzieli:

 

„Taki dzień pokazuje nam różnicę między praca a szkołą”,

 „Dzięki tym doświadczeniom zauważyłam, ile trzeba się napracować, aby osiągnąć zamierzony efekt i dobrze wykonać swoje zadanie”,

„Najważniejsza jest jakość i terminowość zleceń”,

„Trzeba się uczyć, żeby coś osiągnąć”,

„Dzień ten dał nam marzenia, które tylko od nas zależą, czy się spełnią…”

 „Jest to nowe przeżycie, które zobrazowało mi pracę w biurze i w księgowości”,

 „Myślę, że ten dzień pokazał nam prawdziwe oblicze pracy…Także widać, że do pracy są przyjmowani tylko najlepsi”- to tylko niektóre z przemyśleń uczniów.

 

Wystarczyło kilka godzin w firmie, a młodzież spojrzała na życie zawodowe innymi oczami. Tylko kilka godzin.                                                         

Alicja Synowska